Spring Daffodil Show
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 15-17, 2015
Daffodil Society of MN
Horticulture Division: Entries / Exhibitors / Stems 296 / 12 / 624
Photography Division: Photographs / Photographers 0 / 0
ADS Awards
- GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
- Michael Berrigan
- Berrigan 07-114-1 (‘Evesham’ x ‘Dunley Hall’) 3 W-Y
- Michael Berrigan
- ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
- Michael Berrigan
- 07-114-1 (‘Evesham’ x ‘Dunley Hall’) 3 W-Y
- Michael Berrigan
- MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
- Margaret Macneale
- ‘Mite’ 6 Y-Y
- Margaret Macneale
- MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
- Michael Berrigan
- 07-113-3 (N. jonquilla x N. triandrus) 5 Y-Y
- Michael Berrigan
- WHITE RIBBON - Best three standard stems, excluding Section H
- Edith Godfrey
- ‘Malin Head’ 9 W-GWO
- Edith Godfrey
- MINIATURE WHITE RIBBON - Best three miniature stems, excluding Section H
- Margaret Macneale
- ‘St. Louis Babe’ 1 W-Y
- Margaret Macneale
- YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
- Rachel Manro
- ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
- Rachel Manro
- YOUTH THREE-STEM RIBBON
- Natlie Manro
- ‘Fragrant Rose’ 2 W-GPP
- Natlie Manro
- SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
- Gary Cohen
- ‘Sabine Hay’ 3 O-R
- Gary Cohen
- HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
- Myrna Smith
- ‘Praecox’ 9 W-GYR (<1900)
- Myrna Smith
- HISTORIC THREE-STEM RIBBON
- Margaret Macneale
- ‘Mrs. R. O. Backhouse’ 2 W-P (1921)
- Margaret Macneale
- CLASSIC RIBBON - Best standard cultivar from Section L
- Margaret Macneale
- ‘Ida Mae’ 2 W-OOY (1968)
- Margaret Macneale
- CLASSIC SINGLE-STEM RIBBON - Best cultivar from a class of standard single stems in Section L
- Ethel Smith
- ‘Vulcan’ 2 Y-O (1956)
- Ethel Smith
- CLASSIC THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one standard cultivar in Section L
- Margaret Macneale
- ‘Altruist’ 3 O-R (1965)
- Margaret Macneale
- INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
- Michael Berrigan
- ‘Problem Child’ 2 P-GYP
- Michael Berrigan
- INTERMEDIATE THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one Intermediate cultivar in sections I, N, Y and standard collections
- Michael Berrigan
- ‘Reg Nicholl’ 2 Y-YYR
- Michael Berrigan
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section T
- No Entries
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section T
- No Entries
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section T
- No entries
- SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
- Michael Berrigan 45
- WELLS KNIERIM RIBBON - Best Photograph in Section P
- No entries
- YOUTH COLLECTION OF 5 RIBBON
- No entries
- HISTORIC COLLECTION OF 5 RIBBON
- Margaret Macneale
- ‘Actea’ 9 W-YYR (1919)
- ‘Dinkie’ 3 Y-GYR (1927)
- ‘Firetail’ 3 W-R (1910)
- ‘Trevithian’ 7 Y-Y (1927)
- ‘Dreamlight’ 3 W-GWR (1934)
- Margaret Macneale
- CLASSIC COLLECTION OF 5 RIBBON
- Margaret Macneale
- ‘Ida May’ 2 W-OOY (1968)
- ‘Green Hills’ 3 W-GGY (1960)
- ‘Estrella’ 3 W-YYR (1956)
- ‘Woodland Star’ 3 W-R (1962)
- ‘Broomhill’ 2 W-W (1965)
- Margaret Macneale
- MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
- Kathy Julius
- ‘Spellbinder’ 1 Y-WWY
- ‘Helford Dawn’ 2 Y-W
- ’Trumpet Warrior’ 1 YYW-WWY
- ‘Lighthouse Reef’ 1 YYW-WWY
- ‘Burravoe’ 1 Y-WWY
- Kathy Julius
- RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
- Michael Berrigan
- Berrigan 07-17-1 (‘Welcome’ x ‘Dunley Hall’) 2 W-Y
- Berrigan 05-96-6 (‘Triple Crown’ x ‘Best Friend’) 3 Y-GYR
- Berrigan 07-114-1 (‘Evesham’ x ‘Dunley Hall’) 3 W-Y
- Berrigan 05-81-1 (‘Dresden’ x ‘Carole Lombard’) 3 W-GWO
- Berrigan 05-13-2 (‘Compute’ x ‘Three Oaks’) 1 W-Y
- Michael Berrigan
- PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes H9
- Michael Berrigan
- Berrigan 07-17-1 (‘Welcome’ x ‘Dunley Hall’) 2 W-Y
- Berrigan 05-96-6 (‘Triple Crown’ x ‘Best Friend’) 3 Y-GYR
- Berrigan 07-114-1 (‘Evesham’ x ‘Dunley Hall’) 3 W-Y
- Berrigan 05-81-1 (‘Dresden’ x ‘Carole Lombard’) 3 W-GWO
- Berrigan 05-13-2 (‘Compute’ x ‘Three Oaks’) 1 W-Y
- Michael Berrigan
- INTERMEDIATE COLLECTION OF 5 RIBBON
- Michael Berrigan
- ‘Scarlet Tanager’ 2 Y-R
- ‘Paisano’ 3 W-GYW
- ‘Elfin Dell’ 2 W-P
- ‘Quiet Magic’ 2 W-P
- ‘Problem Child’ 2 P-GYP
- Michael Berrigan
- ELISE HAVENS RIBBON — Best collection in Class C37 (12 standard daffodils from at least
3 divisions in Divisions 5 through 10)
- Margaret Macneale
- ‘Trevithian’ 7 Y-Y
- ‘Silver Smiles’ 7 W-Y
- ‘Actaea’ 9 W-YYR
- ‘Step Forward’ 7 Y-W
- ‘Indian Mail’ 7 O-R
- ‘Marzo’ 7 Y-Y
- ‘Lemon Drops’ 5 Y-Y
- ‘Lapwing’ 5 W-Y
- ‘Ice Wings’ 5 W-W
- ‘Charity May’ 6 Y-Y
- ‘Foundling’ 6 W-P
- ‘Flint Arrow’ 6 Y-O
- Margaret Macneale
- MARIE BOZIEVICH RIBBON — Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
- Margaret Macneale
- ‘Evesham’ 3 W-GYY
- ‘Purbeck’ 3 W-YOO
- ‘Indian Maid’ 7 O-R
- ‘Lancaster’ 3 W-GYO
- ‘Ringhaddy’ 3 W-GYO
- ‘Pacific Rim’ 2 Y-YYR
- ‘Tahiti’ 4 Y-O
- ‘Red Hill’ 2 W-R
- ‘Spindletop’ 3 W-Y
- ‘Cornell’ 3 Y-W
- ‘River Queen’ 2 W-W
- ‘Queen’s Guard’ 1 W-Y
- Margaret Macneale
- HARRY TUGGLE, JR. AWARD (3 stems, of 12 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
- Not a Regional Show
- TOM THROCKMORTON RIBBON — Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 different RHS color code classifications)
- Michael Berrigan
- 2013-33 (‘American Heritage’ x ‘Iroquois’) x (‘American Heritage‘ x ‘Capree Elizabeth’) 2 OOP-P
- 08-152-4 (‘American Heritage’ x ‘Pink Silver Sand’) 2 YYW-PPY
- 2013-34 (‘Random Event’ x seedling) x seedling) 3 W-WWO
- 05-144-4 (‘Malin Head’ x ‘Miss Bonita’) 9 W-GYR
- 05-147-2 (‘Vienna Woods’ x ‘Miss Bonita’) 9 W-GOR
- 05-29-1 (‘Changing Colors’ x ‘Geometrics’) 11a W-WYW
- 2015-36 (Seedling x ‘Crackington’) 4 Y-O
- 2015-38 (‘Best Friend’ x Burr 8-11-3) 3 Y-GYR
- 2015-37 (‘Regeneration’ x ‘Hoteo’) 7 Y-Y
- 05-58-1 (‘Flusher’ x ‘Hawley Gift’) 2 Y-R
- 2015-32 (‘Challenge’ x ‘Loch Coire’) 3 W-Y
- 03-97-6 (‘Jackadee’ x ‘Dynasty’) 2 Y-YYO
- 04-10-2 (‘Loch Carron’ x (seedling x ‘Dresden’)) 3 W-GYO
- 2015-32 (‘Hoteo’ x ‘Altun Ha’) 2 Y-WWY
- 05-75-1 (Evans W2-E x ‘Alto’) 2 W-P
- Michael Berrigan
- CAREY E. QUINN AWARD — Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
- No Entries
- LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniatures, excluding Class M18
- Michael Berrigan
- ‘Chicken Little’ 3 Y-Y
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- ‘Sabrosa’ 7 Y-Y
- ‘Xit’ 3 W-W
- ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
- Michael Berrigan
- MINIATURE RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
- Michael Berrigan
- ‘Three of Diamonds’ 3 W-GYO Gripshover
- ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO Watrous
- ‘Chappie’ 7 Y-O Watrous
- ‘Fairy Chimes’ 5 Y-Y Mitsch
- ‘Chicken Little’ 3 Y-Y Reed
- Michael Berrigan
- DELIA BANKHEAD RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
- Michael Berrigan
- ‘Xit’ 3 W-W
- ‘Whiff’ 12 W-YYO
- ‘Shaw’s Legacy’ 9 W-GYR
- ‘Hawera’ 5 Y-Y
- ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
- ‘Little Rusky’ 7 Y GYO
- ‘Little Oliver’ 7 Y-Y
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- ‘Tiny Bubbles’ 12 Y-Y
- Michael Berrigan
- ROBERTA C. WATROUS AWARD — Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least 3 divisions)
- Michael Berrigan
- ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
- ‘Hawera’ 5 Y-Y
- ‘Chappie’ 7 Y-O
- ‘Sabrosa’ 7 Y-Y
- ‘Shaw’s Legacy’ 9 W-GYR
- ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
- ‘Whiff’ 12 W-YYO
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- ‘Shaw’s Gift’ 9 W-GYO
- ‘Xit’ 3 W-W
- ‘Little Ruskie’ 7 Y-GYO
- ‘Segovia’ 3 W-Y
- Michael Berrigan
- MINIATURE BRONZE RIBBON (3 stems, of 5 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
- Not a Regional Show
- BEST 3 MINIATURE SEEDLINGS BY HYBRIDIZER
- Michael Berrigan
- 07-113-3 (N. jonquilla x N. triandrus) 5 Y-Y
- 04-21-3 (‘Small Talk’ x ‘Haiku’ sibling) 12-Y-Y
- 07-115-1 (‘Sun Disc’ x N. jonquilla) 7 Y-Y
- Michael Berrigan
- BEST SIX MINIATURES BY HYBRIDIZER
- No Entries
- BEST TWELVE MINIATURES BY HYBRIDIZER
- No Entries
- PREMIER MINIATURE RIBBON - Best collection in class M22 (24 miniatures from at least 3 RHS divisions)
- No Entries
Minnesota Awards
- Ray Swanson Award (President’s Choice)
- Deb Wheeler
- Denis Dailey Award - Best 2 Y-R or 2 Y-O stem from among Classes A202, N5, and Y3
- Gary Cohen
- ‘Great Gatsby’ 2 Y-R
- Gary Cohen
- Perspective Award (Decade Collection) - Class C40 - One stem each from seven different decades
- Edith Godfrey
- ‘Roseworthy’ 2 W-P 1948
- ‘Avenger’ 2 W-R 1957
- ‘Crimpelene’ 3 W-O 1968
- ‘Exhalted’ 2 O-R 1972
- ‘Pol Voulin’ 2 W-P 1983
- ‘Magic Step’ 2 W-P 1996
- ‘American Rainbow’ 2W-WWP 2007
- Edith Godfrey
- Pale Colorings - Class G1 - One stem with a perianth of white, amber, or lemon, and a corona of lemon, amber, or lavender
- Edith Godfrey
- Vinisky Seedling V91-181-76 2 W-P
- Edith Godfrey
- Group Challenge - Class G2 - One stem of ‘Tahiti’ 4 Y-O
- Ethel Smith
- Group Challenge - Class G3 - One stem of ‘Rapture’ 6 Y-Y
- No Entries
- Group Challenge - Class G4 - One stem of ‘Foxfire’ 2 W-GWO
- No Entries
- Wister Collection - Class G5 - 5 different cultivars, 1 stem each, each cultivar designated by the ADS as a Wister Award winner
- Ethel Smith
- ‘Camelot’ 2 Y-Y
- ‘Salome’ 2 W-PPY
- ‘Intrigue’ 7 Y-W
- ‘Misty Glen’ 2 W-GWW
- ‘Actaea’ 9 W-YYR
- Ethel Smith
- Karnstedt Cup - Class G6 - 5 different cultivars, 3 stems each
- Edith Godfrey
- ‘Ruth Crouch’ 2 W-P
- ‘Limey Circle’ 3 W-WWY
- ‘Soprano’ 2 W-GPP
- ‘Webster’ 9 W-GYR
- ‘Malin Head’ 9 W-GWO
- Edith Godfrey
- Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
- Kathy Julius
- ‘Canadel’ 3 W-GYR
- Rationale: 2 stems fused, with a wing!
- Kathy Julius
- Triple Division - Class G8 - 3 cultivars, 3 stems each from different
Divisions
- Edith Godfrey
- ‘Satin Blanc’ 7 W-GWW
- ‘Wyatt’ 2 W-GPP
- ‘Webster’ 9 W-GYR
- Edith Godfrey
- Triple Color - Class G9 - 3 cultivars, 3 stems each of different color codes
- No Entries
- Parent and Child - Class G10 - Exhibit of a daffodil with its parent and/or grandparent
- Margaret Macneale
- ‘Woodland Star’ 3 W-R (pollen parent)
- ‘Peggy’s Gift’ 3 W-YYO (child)
- Margaret Macneale
- People’s Choice Photography - from Classes P1 through P7
- No Entries
- People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
- No Entries
- Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
- Not offered this year