Central Regional, Chanhassen, MN, May 7-8
Daffodil Society of MN and MN Landscape Arboretum
No. of Exhibits/Blooms/Exhibitors 235/490/23
No. of Artistic Arrangements:Exhibits/Exhibitors 16/3
ADS Awards
- GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
- Michael Berrigan
- ‘Pearl Drift’ 11a W-W
- Michael Berrigan
- MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
- Michael Berrigan
- ‘Yellow Fever’ 7 Y-Y
- Michael Berrigan
- WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section H
- Michael Berrigan
- ‘Pearl Drift’ 11a W-W
- Michael Berrigan
- MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding Section H
- Margaret Macneale
- ‘Gipsy Queen’ 1 YYW-WWY
- Margaret Macneale
- ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Section S
- No entries
- MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Section S
- Michael Berrigan
- #MRB M-3 1 W-Y (N. minor x. ‘Gipsy Queen’)
- Michael Berrigan
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
- Michael Berrigan
- ‘Cape Point’ 2 W-P
- Michael Berrigan
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
- Kathy Julius
- ‘Hawera’ 5 Y-Y
- Kathy Julius
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
- No entries
- YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
- Caroline Rose Wilson
- ‘Abstract’ 11a W-YYO
- Caroline Rose Wilson
- YOUTH RIBBON - Best vase of three in Section Y
- Tianna Eaton
- ‘Ice Follies’ 2 W-W
- Tianna Eaton
- NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
- Erland and Elaine Carlson
- ‘Dr. Hugh’ 3 W-GOO
- Erland and Elaine Carlson
- HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
- Kathy Julius
- ‘Beryl’ 6 W-YYO (1907)
- Kathy Julius
- HISTORIC RIBBON - Best vase of three in Section H
- Michael Berrigan
- ‘Penny Come Quick’ 3 W-YYR (1927)
- Michael Berrigan
- INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem excluding sections H,U&P
- Nancy Piliput
- ‘Urchin’ 2 W-P
- Nancy Piliput
- SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Section U
- Kathy Julius (19)
- PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes 249 and 256
- David Burdick
- ‘Chickerell’ 3 Y-YYR
- ‘Gold Convention; 2 Y-Y
- ‘Quiet Waters’ 1 W-W
- ‘Crater’ 2 Y-GRR
- ‘Casterbridge’ 2 YYW-O
- David Burdick
- LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class 268
- Michael Berrigan
- ‘Nanty’ 6 Y-Y
- ‘Zip’ 6 Y-Y
- ‘Little Gem’ 1 Y-Y
- ‘Rock Garden’ 6 Y-Y
- ‘Minnie’ 6 Y-Y
- Michael Berrigan
- MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class 249
- Nancy Pilipuf
- ‘Acceleration’ 7 YYW-W
- ‘Clavichord’ 11a Y-W
- ‘Crystal Springs’ 2 YYW-GWW
- ‘Intrigue’ 7 Y-W
- ‘Animal Crackers’ 2 YYW-WWY
- Nancy Pilipuf
- RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 256
- Michael Berrigan
- ‘Reed #89-9-5’ 2 W-W
- ‘Reed #90-7-1’ 11a W-P
- ‘Reed #81-198-3’ 3 W-GWO
- ‘Irish Affair’ 2 W-Y (Reed)
- ‘Wind Song’ 2 Y-YYP (Throckmorton)
- Michael Berrigan
- HISTORIC RIBBON - Best collection of five in Section H
- Edie Godfrey
- ‘Dreamlight’ 3 W-GWR (1934)
- ‘Carlton’ 2 Y-Y (1927)
- ‘Mary Copeland’ 4 W-O (1913)
- ‘Birma’ 3 Y-O (1938)
- ‘Sea Green’ 9 W-GYR (1930)
- Edie Godfrey
- MARIE BOZIEVICH RIBBON—Collection of 12 from 4 divisions
- Michael Berrigan
- ‘Polar Sky’ 2 W-WWP
- ‘Gay Kybo’ 4 W-O
- ‘Torridon’ 2 Y-O
- ‘River Queen’ 2 W-W
- ‘Carole Lombard’ 3 W-YYO
- ‘Capree Elizabeth’ 2 Y-P
- ‘Tender Moment’ 7 W-GYP
- ‘Kedron’ 7 Y-O
- ‘Twilight Zone’ 2 YYW-WWY
- ‘Red Cottage’ 2 W-YYR
- ‘Lepwing’ 5 W-Y
- ‘Falconet’ 8 Y-R
- Michael Berrigan
- ROBERTA C. WATROUS AWARD—Collection of 12 miniatures from at least
3 divisions
- Michael Berrigan
- ‘Sundial’ 7 Y-Y
- ‘Rikki’ 7 W-Y
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- ‘Paula Cotte;; 3 W-GWW
- ‘Little Sentry’ 7 Y-Y
- ‘Flomary’ 7 W-WWP
- ‘Chappie’ 7 Y-O
- ‘Staffod’; 7 Y-YYO
- ‘Bebop’ 7 Y-Y
- ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
- ‘Bird Flight’ 6 Y-GYY
- ‘Minnie’ 6 Y-Y
- Michael Berrigan
- ELISE HAVENS AWARD—Collection of 12 standard daffodils from at least
3 divisions in Divisions 5 through 10
- Michael Berrigan
- ‘Gweal’ 9 W-YYR
- ‘Dan du Plessis’ 8 Y-O
- ‘Highfield Beauty’ 8 Y-YYO
- ‘Kedron’ 7 Y-O
- ‘Meggy’ 9 W-YYO
- ‘Sunday Chimes’ 5 W-W
- ‘Tender Moment’ 7 W-GYP
- ‘Falconet’ 8 Y-R
- ‘Glint’ 9 W-GGO
- ‘Stony Brook’ 6 W-YYP
- ‘Akepa’ 5 W-P
- ‘Rapture’ 6 Y-Y
- Michael Berrigan
- THROCKMORTON AWARD—Collection of 15 from 15 RHS classifications
- Edie Godfrey
- ‘Matapan’ 3 O-R
- ‘Shaz’ 2 W-OOR
- ‘Round Robin’ 2 Y-YYR
- ‘Epona’ 3 W-GGR
- ‘Vienna Woods’ 9 W-R
- ‘Silver Thaw’ 3 W-W
- ‘Karendil’ 2 W-YPP
- ‘Thalia’ 5 W-W
- ‘Foxfire’ 2 W-GWO
- ‘Snowcrest’ 3 W-GWW
- ‘Baltic Way’ 2 W-Y
- ‘Frosty Snow’ 2 W-WWY
- ‘Jetfire’ 6 Y-O
- ‘Williamsburg’ 2 W-W
- ‘Kedron’ 7 Y-O
- Edie Godfrey
- CAREY E. QUINN AWARD—Collection of 24 from 5 divisions
- Kathy Julius
- ‘Maker’s Mark’ 1 Y-O
- ‘Vicksburg’ 1 W-W
- ‘Guinevere’ 2 Y-Y
- ‘Williamsburg’ 2 W-W
- ‘New Penny’ 3 Y-Y
- ‘Fellowship’ 2 W-YYP
- ‘Arkle’ 1 Y-Y
- ‘Fragrant Rose’ 2 W-GPP
- ‘Joyland’ 2 Y-GYY
- ‘Big Gun’ 2 W-Y
- ‘Cool Waters’ 2 W-GRR
- ‘Limbo’ 2 O-R
- ‘Daydream’ 2 Y-W
- ‘Evesham’ 3 W-GYY
- ‘Kernow’ 2 Y-WWY
- ‘Weipa’ 1 W-Y
- ‘Creag Dubh’ 2 O-R
- ‘Kilelarnan’ 3 W-GYR
- ‘Jenny’ 6 W-W
- ‘Golden Echo’ 7 WWY-Y
- ‘Wheatear’ 6 Y-WWY
- ‘Reggae’ 6 W-GPP
- ‘Orange Queen’ 7 Y-Y
- ‘Shot Silk’ 5 W-W
- Kathy Julius