Spring Daffodil Show,
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 5-6, 2012
Daffodil Society of MN
Horticulture Division: Exhibits / Stems / Exhibitors 365 / 1,017 / 12
Photography Division: Photographs / Exhibitors 16 / 6
ADS Awards
- GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
- Kathryn Julius
- Duncan seedling D1629 2 W-O (Duncan)
- Kathryn Julius
- MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H,
U and P
- Michael Berrigan
- ‘Puppy Love’ 2 W-WPP
- Michael Berrigan
- WHITE RIBBON - Best three standard stems, excluding Section
H
- Myrna Smith
- ‘Scarlet Tanager’ 2 Y-R
- Myrna Smith
- MINIATURE WHITE RIBBON - Best three miniature stems, excluding
Section H
- Michael Berrigan
- Berrigan seedling 98-165-1 12 W-Y (Arrival x Proxy)
- Michael Berrigan
- ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
- Michael Berrigan
- Berrigan seedling 2003-121-5 2 YYW-W (Oregon Pioneer x Altun Ha)
- Michael Berrigan
- MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator
in Show
- Michael Berrigan
- Berrigan seedling 2004-6-125 7 W-W (Pequenita x URC)
- Michael Berrigan
- BEST 3 MINIATURE SEEDLINGS BY HYBRIDIZER
- Michael Berrigan
- Berrigan seedling 98-165-4 2 Y-YYO (Arrival x Proxy)
- Berrigan seedling 2004-6-125 7 W-W (Pequenita x URC)
- Berrigan seedling 98-165-1 12 W-Y (Arrival x Proxy)
- Michael Berrigan
- BEST 6 BY HYBRIDIZER
- No entries
- BEST 12 BY HYBRIDIZER
- No entries
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section Q
- No entries
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section Q
- No entries
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section Q
- No entries
- YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
- Devon Lanz
- ‘La Belle’ 7Y-YYO
- Devon Lanz
- YOUTH THREE-STEM RIBBON
- No entries
- YOUTH COLLECTION RIBBON
- No entries
- NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
- Gary Cohen
- ‘Del Rey’ 1 W-P
- Gary Cohen
- HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
- Margaret Macneale
- ‘Trevithian’ 7 Y-Y (1927)
- Margaret Macneale
- HISTORIC THREE-STEM RIBBON
- Margaret Macneale
- ‘Actaea’ 9 W-YYR (1919)
- Margaret Macneale
- HISTORIC COLLECTION RIBBON
- Margaret Macneale
- ‘Sweetness’ 7 Y-Y (1939)
- ‘Trousseau’ 1 W-Y (1934)
- ‘Actaea’ 9 W-YYR (1919)
- ‘Mrs RO Backhouse’ 2 W-P (1921)
- ‘Trevithian’ 7 Y-Y (1927)
- Margaret Macneale
- CLASSIC RIBBON - Best standard cultivar from Section L
- Edith Godfrey
- ‘Estrella’ 3 W-YYR (1956)
- Edith Godfrey
- CLASSIC SINGLE-STEM RIBBON - Best cultivar from a class of standard single stems in Section L
- Myrna Smith
- ‘Dallas’ 3 W-W (1942)
- Myrna Smith
- CLASSIC THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one standard cultivar in Section L
- Margaret Macnealle
- ‘Woodland Star’ 3 W-R (1962)
- Margaret Macnealle
- CLASIC COLLECTION RIBBON
- Margaret Macneale
- ‘Crater’ 2 Y-GRR (1956)
- ‘Salome’ 2 W-PPY (1958)
- ‘Merlin’ 3 W-YYR (1956)
- ‘St. Patrick‘s Day’ 2 Y-Y (1964)
- ‘Pinza’ 2 Y-YYO (1962)
- Margaret Macneale
- INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
- Michael Berrigan
- ‘Anna Panna’ 3 Y-O
- Michael Berrigan
- SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
- Michael Berrigan (43)
- PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes H9
- Michael Berrigan — Intermediate Collection
- ‘La Traviata’ 3 Y-YYR
- ‘B - 6’ 3 W-YR
- ‘Anna Panna’ 3 Y-O
- ‘Sloe Gin’ 2 W-GWR
- Berrigan seedling 2003-95-7 3 Y-R (Burr 8-3-11 x Triple Crown)
- Michael Berrigan — Intermediate Collection
- LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class
M18
- Margaret Macneale
- ‘Pacific Coast’ 8 Y-Y
- ‘Tete-a-Tete’ 12 Y-Y
- ‘Bebop’ 7 Y-Y
- ‘Tiny Bubbles’ 12 Y-Y
- ‘Baby Boomer’ 7 Y-Y
- Margaret Macneale
- MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
- Ethel Smith
- ‘Dickcissel’ 7 Y-W
- ‘Cloud Nine’ 2 YYW-W
- ‘Spellbinder’ 1 Y-WWY
- ‘Wheatear’ 6 Y-WWY
- ‘Pipit’ 7 YYW-W
- Ethel Smith
- RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
- Edith Godfrey
- ‘Cedar Hills’ 3 W-GYY (Mitch & Havens)
- ‘Half Magic’ 3 Y-GYY (Reed)
- ‘Wyatt’ 2 W-GPP (Reed)
- ‘Galien’ 2 W-Y (Reed)
- ‘Oxford’ 3 W-Y (Mitsch)
- Edith Godfrey
- MINI RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
- Michael Berrigan
- ‘Fairy Chimes’ 5 Y-Y (Mitsch)
- ‘SNR 4 Force’ 9 W-GYR (Force)
- ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO (Watrous)
- ‘Puppy Love’ 2 W-WPP (Koopowitz)
- ‘Chicken Little’ 3 W-Y (Reed)
- Michael Berrigan
- MARIE BOZIEVICH RIBBON — Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
- Kathryn Julius
- ‘Tullybeg’ 3 W-GYR
- ‘Butterscotch’ 2 Y-Y
- ‘Jolly Roger’ 2 W-Y
- ‘New Penny’ 3 Y-Y
- ‘Phoenician’ 2 W-W
- ‘Bertrand Gold’ 2 Y-Y
- ‘Stylish’ 2 O-O
- ‘Greek Surprise’ 4 W-Y
- ‘Talgarth’ 2 Y-YOO
- ‘Tyson’s Corner’ 3 W-GYR
- ‘Rapture’ 6 Y-Y
- Duncan seedling D1629 2 W-O (Duncan)
- Kathryn Julius
- ROBERTA C. WATROUS AWARD — Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least
3 divisions)
- Michael Berrigan
- N. jonquilla Mitsch select strain 13 Y-Y
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- N. rupicola 13 Y-Y
- ‘Hummingbird’ 6 Y-Y
- N. jonquilla var Henrequesii 13 Y-Y
- ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
- ‘Stafford’ 7 Y-Y
- ‘Chicken Little’ 3 W-Y
- ‘Segovia’ 3 W-Y
- ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
- ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
- ‘Xit’ 3 W-W
- Michael Berrigan
- THROCKMORTON RIBBON — Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 RHS classifications)
- Kathryn Julius
- ‘Rory’s Glen’ 2 O-O
- ‘Salome’ 2 W-PPY
- ‘Camelot’ 2 Y-Y
- ‘Tyson’s Corner’ 3 W-GYR
- ‘Menehay’ 11a Y-O
- ‘Irish Wedding’ 2 W-GWW
- ‘Sportsman’ 2 Y-R
- ‘Bravoure’ 1 W-Y
- ‘Talgarth’ 2 Y-YOO
- ‘Stainless’ 2 W-W
- ‘Oregon Lights’ 2 W-O
- ‘Polar Sky’ 2 W-WWP
- ‘Nazareth’ 2 Y-W
- ‘Raspberry Rose’ 2 W-P
- ‘Conestoga’ 2 W-GYO
- Kathryn Julius
- ELISE HAVENS RIBBON — Best collection in Class C37 (12 standard daffodils from at least
3 divisions in Divisions 5 through 10)
- Edith Godfrey
- ‘Oryx’ 7 Y-W
- ‘Intrigue’ 7 Y-W
- ‘Step Child’ 6 YYW-GPP
- ‘Webster’ 9 W-GYR
- ‘Tanager Lane’ 8 W-O
- ‘Proxy’ 9 W-GYR
- ‘Bell Song’ 7 W-P
- ‘Logan Rock’ 7 Y-Y
- ‘Poet’s Way’ 9 W-GYR
- ‘Angel Eyes’ 9 W-GYO
- ‘Ringing Bells’ 5 W-W
- ‘Rapture’ 6 Y-Y
- Edith Godfrey
- CAREY E. QUINN AWARD — Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
- Michael Berrigan
- ‘New Fashion’ 2 Y-YOR
- Berrigan seedling 05-71-1 2 W-YYO (Berrigan) Aberfoyle x Evesham
- ‘Burning Ring’ 3 Y-YYR
- Berrigan seedling 05-76-3 3 W-W (Berrigan) Aberfoyle x Evesham
- ‘Banker’ 2 Y-O
- ‘Jodi’s Sister’ 11b W-P/W
- ‘Annequin’ 3 Y-YYR
- ‘Egmont Charm’ 2 W-Y
- ‘Falconet’ 8 Y-R
- ‘Bertrand Showgirl’ 2 W-P
- ‘Reg Nicholl’ 2 Y-YYR
- ‘Pink Sunday’ 2 W-P
- ‘Limequilla’ 7 W-W
- ‘Terminator’ 2 Y-R
- Wheatley seedling 88-152-6 2 W-P (Wheatley)
- ‘Hillstar’ 7 YYW-YWW
- Berrigan seedling 03-126-5 2 W-GYO (Berrigan) Michio x N. jonquilla
- ‘Bright Spot’ 8 W-R
- ‘Peggy White’ 2 W-W
- ‘Sungem’ 2 YYW-W
- ‘Roberta Watrous’ 7 Y-GYP
- ‘Anna Panna’ 3 Y-O
- ‘Conestoga’ 2 W-GYO
- ‘Petanca’ 5 Y-Y
- Michael Berrigan
- BANKHEAD AQUA RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
- Michael Berrigan
- N. rupicola 13 Y-Y
- ‘Golden Quince’ 12 Y-Y
- ‘Arrival’ 1 W-Y
- ‘Xit’ 3 W-W
- ‘Segovia’ 3 W-Y
- ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
- ‘Three of Diamonds’ 3 W-GYO
- ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
- ‘Chicken Little’ 3 W-Y
- Michael Berrigan
- BRONZE TUGGLE AWARD - Best collection in Class C39 (3 stems each of 12 different cultivars or species from at least 3 RHS divisions)
- Kathryn Julius
- ‘Peeping Tom’ 6 Y-Y
- ‘Barron Lake’ 2 W-Y
- ‘Torridon’ 2 Y-O
- ‘Cinnamon Ring’ 3 W-WWO
- ‘Silver Smiles’ 7 W-Y
- ‘Stratosphere’ 7 Y-O
- ‘Irish Affair’ 2 W-Y
- ‘Dickcissel’ 7 Y-W
- ‘Rapture’ 6 Y-Y
- ‘Ice Wings’ 5 W-W
- ‘Quail’ 7 Y-Y
- ‘Jack Snipe’ 5 W-Y
- Kathryn Julius
- MINIATURE BRONZE RIBBON - Best collection in class M21 (3 stems each of 5 different cultivars or species from at least 3 RHS divisions)
- Mike Berrigan
- ‘Three of Diamonds’ 3 W-GWO
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- ‘Stafford’ 7 Y-YYO
- ‘Hawera’ 5 Y-Y
- ‘Xit’ 3 W-W
- Mike Berrigan
- PREMIER MINIATURE RIBBON - Best collection in class M22
- No entries
Minnesota Awards
- People’s Choice Photography - from Classes P1 through P7
- Linda Mueller - Class P7
- People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
- JoAnn Hall
- Ray Swanson Award (President’s Choice)
- Gary Cohen
- Cheap Daffodil Award - Best Collection in Class G6
- Sue Nyhammer
- ‘Aurum’ 1 Y-Y
- ‘Pipit’ 7 YYW_W
- ‘Golden Halo’ 2 Y-WWY
- ‘Cheerfulness’ 4 W-Y
- ‘Thalia’ 5 W-W
- Sue Nyhammer
- Karnstedt Cup - Class G7 - 5 different cultivars, 3 stems each
- Margaret Macneale
- ‘Altruist’ 3 O-R
- ‘Anvil Chorus’ 2 W-O
- ‘Tahiti’ 4 Y-O
- ‘Step Forward’ 7 Y-W (v)
- ‘Pinza’ 2 Y-YYO
- Margaret Macneale
- Perspective Award (Decade Collection) - Class C40 - One stem each from seven different decades
- Margaret Macneale
- ‘Mrs. R. O. Backhouse’ 2 W-P (1921)
- ‘Bobbysoxer’ 7 Y-YYO (1949)
- ‘Lemon Drops’ 5 Y-Y (1956)
- ‘Indian Maiden’ 7 O-R (1972)
- ‘Greenspring’ 9 W-GGR (1984)
- ‘Geometrics’ 2 W-Y (1990)
- ‘Drama Queen’ 11a W-YPP (2000)
- Margaret Macneale
- Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
- Margaret Macneale
- ‘Ambergate’ 2 O-O
- Rationale: What 80° in March Does
- Margaret Macneale
- Triple Division - Class G9 - 3 cultivars, 3 stems each from different
Divisions
- Margaret Macneale
- ‘Peggy Macneale’ 2 W-GWW
- ‘Lancaster’ 3 W-GYO
- ‘Trigonometry’ 11a W-P
- Margaret Macneale
- Triple Color - Class G10 - 3 cultivars, 3 stems each of different color codes
- Margaret Macneale
- ‘Jauno’ 1 Y/WP-P
- ‘Bald Eagle’ 2 W-W
- ‘Crater’ 2 Y-GRR
- Margaret Macneale
- Parent and Child - Class G11 - Exhibit of a daffodil with its parent and/or grandparent
- Margaret Macneale
- ‘Woodland Star’ 3 W-R (pollen parent)
- ‘Peggy’s Gift’ 3 W-YYO (child)
- Margaret Macneale
- Pale Colorings - Class G2 - One stem with a perianth of white, amber, or lemon, and a corona of lemon, amber, or lavender
- Edith Godfrey
- ‘Magic Step’ 2 W-P
- Edith Godfrey
- Group Challenge - Class G3 - One stem of ‘Inishkeen’ 1 W-Y
- No Entries
- Group Challenge - Class G4 - One stem of ‘Foxfire’ 2 W-GWO
- Edith Godfrey
- Group Challenge - Class G5 - One stem of ‘Dream Castle’ 3 W-W
- No Entries
- Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
- Not offered this year